Nega kože je postala glavna tema u poslednje vreme i stalno se pojavljuju novi proizvodi na tržištu. U moru tih proizvoda često ne znate koji proizvod da izaberete ili kako da ga koristite. Zbog porasta trenda kozmetičkih proizvoda, javljaju se mnoge nedoumice i pitanja. Glavno pitanje koje se provlači nakon kupovine, jeste „kako se ovo koristi?“. Mnogi od vas se pitaju da li su vam neophodni svi ti različiti proizvodi, koja je razlika i kako međusobno kombinovati aktivne sastojke.
Zbog brojnih pitanja koja se postavljaju svakodnevno, rešili smo da vam olakšamo muke i da vam objasnimo kako jedna rutina nege kože treba da izgleda, kako da izaberete pravi proizvod i u koje doba dana da ga koristite. Kako bismo vam dodatno olakšali, tu je i nekoliko naših predloga za proizvode koje biste trebali da probate. Ali pre nego što popričamo o proizvodima, najbitnije je da znate redosled kojim se proizvodi pravilno nanose kako bi dobili potpuni efekat. Pročitajte ovaj mali vodič gde se kriju odgovori na sva vaša pitanja.

Pravilan redosled nanošenja proizvoda
Prvo pravilo kada primenjujete negu kože, jeste da prvo nanesete najlakše pa onda najteže proizvode.
Ovde govorimo o teksturi samih proizvoda. Razlog tome je što proizvodi sa lakšom teksturom ne mogu da prodru u proizvode teže teksture. Tako na primer ukoliko biste naneli serum preko hidratantne kreme, taj serum bi bio neefikasan. Isto tako ako biste naneli hidratantnu kremu preko ulja za lice, ta krema bi bila blokirana da pravilno hidrira kožu, što bi vremenom moglo dovesti do iritacije zaštitne barijere kože i suvoće. Da bi vaši proizvodi bili efikasni ne možete naneti proizvode na bazi ulja pre proizvoda na bazi vode, tako da je najbitnije za početak da znate kakav je sastav i tekstura proizvoda koje želite da koristite.
Da li znate kojim redosledom se pravilno nanose proizvodi? Sastavili smo mali vodič za kompletnu rutinu u 10 koraka, ali i za osnovnu, jednostavnu rutinu sa samo tri proizvoda.
Jednostavna rutina za početnike ne treba da sadrži svih 10 koraka.

Kako biste došli jednog dana do kompletne rutine, potrebno je da ubacujete nove proizvode postepeno, kako biste navikli svoju koži i kako biste videli kako ona reaguje na nove proizvode. Na taj način ćete sprečiti pojavu većih iritacija i reakcija na koži.
Jednostavna,
početna rutina za negu kože podrazumeva:
- Sredstvo
za čišćenje - Hidratantni
serum za lice - Hidratantna
krema (preporučljivo je da bude sa SPF zaštitnim faktorom za dnevnu
varijantu)
Korak 1 i 2: Sredstvo za čišćenje lica


Korak 3: Tonik ili esencija


Korak 4: Hidratantni serumi
U tabeli ispod smo vam izdvojili serume po aktivnim sastojcima, kako bismo vam pojasnili koje serume možete koristiti samo uveče a koje i ujutru i uveče.

Detaljnije o serumima i aktivnim sastojcima, pročitajte u priručniku Sve o Serumima za Lice – Ultimativni Priručnik 2023.
Korak 5: Kreme za predeo oko očiju
Ujutru i/ili uveče
Krema za okoloočno područje imaju lakšu teksturu od hidratantnih krema za lice, pa je važno da je nanesete pre kreme ili ulja (zapamtite, laki proizvodi idu prvi, a najteži na kraju). Ovaj korak je važan, ali nije obavezan. Ukoliko neko smatra da mu je dovoljno da nanese dobru hidratantu kremu i kremu sa zaštitnim faktorom, može ovaj korak da preskoči. Svakako, tekstura svih proizvoda nije ista i regija oko očiju ima tanju kožu u odnosu na ostatak lica, pa pripazite sa izborom krema kako biste izbegli moguće iritacije.
Uveče: Bez obzira na tip kože, većina ljudi misli da njihova noćna krema za regiju oko očiju, mora da sadrži neku vrstu retinola. To baš i nije tačno.

Korak 6: Tretman protiv nesavršenosti

Korak 7: Hidratantna krema
Korak 8. Retinol
Uveče
Retinoidi su opšti naziv za sve derivate vitamina A, uključujući retinol. Ovaj sastojak ulazi u vašu kožu kako bi ubrzao obnavljanje ćelija, što dovodi do toga da vaša koža bude glatka, sveža i sa manje bora. Za sve dobre stvari je potrebno vreme, pa je tako i za potpune rezultate potrebno 4 do 6 meseci redovne upotrebe. Ali vredeće, vaše bore će biti primetno manje vidljive. Retinol pokreće proizvodnju kolagena i ćelijski piling.
Zašto smo ovaj korak naveli nakon hidratantne kreme?

*Napomena: Ovaj korak preskočite ukoliko ste već naneli noćnu kremu sa retinolom, jer dupla količina neće učiniti rezultate brže vidljivim,a ni efikasnijim, već samo može izazvati upalu.
Korak 9: Ulje za lice
Ujutru i/ ili uveče
Ulja za lice su okluzivna, što znači da zaključavaju sve sastojke i vlažnost unutar kože. Samo po sebi, ulje ne hidrira kožu toliko dobro. Uloga ulja jeste da pomognu da se poveća efikasnost svih proizvoda koje ste do tada naneli na lice, a istovremeno ostavljaju kožu mekom i glatkom. Ulja su teža od krema i zbog toga je bitno da ispoštujete ovaj redosled nanošenja slojeva na kožu. Dakle zapamtite, ulja uvek idu poslednja. Ona lako prodiru u hidratantne kreme, serume i tretmane, ali ni jedan proizvod ne može da prodre u ulje. I ne treba da mislite da su ulja namenjena samo za suvu kožu. Određena ulja poput šipka i jojobe imaju sposobnost da smanje preveliko lučenje sebuma, kod kože sklone aknama, dok ulja marule i aloje umiruju osetljivu i iritiranu kožu.
Korak 10: Krema sa SPF –om

Od koliko koraka se sastoji vaša rutina? Da li koristite neke od ovih proizvoda? Podelite sa nama vašu rutinu dole u komentarima i vaše omiljene proizvode koje redovno koristite. Ukoliko imate pitanja, ne oklevajte da nas pitate. Vaš Numi tim.