Kako se menjaju sezone, tako treba da se menja i rutina nege kože. Leto nam stiže, a sa njim i neki od faktora koji štete našoj koži. Verovatno većina vas jedva čeka da uživa napolju u lepom vremenu i sezoni odmora, ali obavezno zaštitite kožu pre izlaganja suncu. Istina je da izlaganje kože na suncu u trajanju od 10-15 minuta doprinosi povećanju vitamina D, ali ukoliko je ta koža nezaštićena UV zraci je za to vreme mogu oštetiti. Pored opekotina koje izaziva sunce, mogu se javiti razna oštećenja kože, fleke, tamne mrlje i bore. Takođe, prekomerno izlaganje suncu povećava šanse za razvoj raka kože.

Pored adekvatne zaštite, bitna je i pravilna nega i hidratacija kože. Srećom, danas postoji bezbroj preparata koji će vam u tome pomoći. Otkrivamo vam najbolje savete koji će vašu kožu zaštititi i održati je zdravom i negovanom tokom toplih letljih meseci.
1. Radite piling kože
Dodatni savet: Piling radite jednom nedeljno kako biste uklonili sve nečistoće, višak ulja i smanili rizik od pojave akni.

2. Koristite blago sredstvo za čišćenje lica


3. Hidratacija


4. Posebna nega masne kože
Ukoliko imate masnu kožu, koja je sklona aknama i bubuljicama, morate da imate intenzivnu negu kože tokom letnjeg perioda. Osunčana koža vas možda zavara i imate trenutni utisak da je koža mnogo bolje, ali to nije uvek tako. Neretko se desi da se pore zapuše i prilikom očvršćivanja ćelija na površini, dolazi do smanjenog lučenja sebuma i do pojave komedona. Komedoni mogu da se jave u vidu otvorenih bubuljica, poznatijih kao mitiseri, ili zatvorenih. Zatvoreni komedoni se javljaju kao ispupčenja na koži i mogu biti u boji kože ili beli. Nisu upaljeni kao akne već se javljaju kao zapušene pore. Bez obzira na tip kože, a posebno se naglašava za masnu kožu, najbolji način da ovo sprečite jeste redovno čišćenje lica i korišćenje adekvatnih preparata za negu. Zapamtite da je koža koja se izlaže suncu osetljivija, tako da proizvodi koje koristite treba da budu blagi.

5. Svakodnevno korišćenje kreme sa SPF-om
Poslednji, ali jedan od najvažnijih koraka jeste nanošenje kreme sa zaštitinim faktorom. Ovaj korak je posebno bitan za jutarnju rutinu, pa čak i kada je oblačno. Nanesite kremu za zaštitu od UVA i UVB zračenja, nakon hidratantne kreme. Kreme za sunčanje se uglavnom kategorišu na osnovu njihovih aktivnih sastojaka, na hemijske i mineralne. Hemijske kreme koriste hemikalije za filtriranje stetnih UV zračenja. Mineralne kreme koriste aktivne sastojke koji reflektuju sunčeve zrake. Iako su obe efikasne mi preporučujemo vise mineralne, pogotovo za osobe sa osetljivom kožom. Stare formule krema za sunčanje imaju lošu reputaciju jer ostavljaju bele tragove na koži i imaju jak hemijski miris. Međutim, kreme za sunčanje novijih korejskih brendova su značajno poboljšale svoje formule. Stapaju se sa kožom bez ostavljanja belih mrlja i imaju prijatne mirise, a neke su i bez parfema za one sa izuzetno osetljivom kožom.

Dodatni saveti za letnji period
1. Dodatno negujte usne

2. Zaštitite celo telo
3. Zaštitite kosu

